Preliminary Program
 


Applied Imagery Pattern Recognition

Dedicated to facilitating the interchange between government, industry, and academia.

33rd  AIPR Workshop

Emerging Technologies and Applications
for
Imagery Pattern Recognition

13-15 October 2004
Cosmos Club
Washington, DC

Sponsored by the AIPR Executive Committee and IEEE Computer Society Technical Committee on Pattern Analysis and Machine Intelligence.

AIPR Executive Committee:

Chairman: Neelam Gupta, Army Research Labs
Deputy Chair: Elmer Williams, NRL
Program Chair: Robert Mericsko, National Geospatial-Intelligence Agency
Secretary: Carlos Maraviglia, NRL
Treasurer: Paul Anuta, TITAN Systems
Local Arrangements: Donald J. Gerson, Gerson Imaging Solutions
Publicity: Bob Bonneau, AFRL
Web Master:Charles J. Cohen, Cybernet Systems Corporation


Guest Speakers

Banquet Speaker: "Television - an emerging 1920's technology" by Steve McVoy, President of the Early TV Foundation.

Closing Speaker: "One digital world: the opportunities and challenges of a high-definition, networked society" by Jeffrey Joseph, Vice President, Consumer Electronics Association

 

AIPR 2004 Program

Wednesday, October 13
Check-in and Coffee (7:45-8:15 AM)

Welcome & Workshop Introduction (8:15 AM - 8:25 AM)—Neelam Gupta (General Chair) & Bob Mericsko (Program Chair)

Session 1 (8:25 AM - Noon)—Physically-motivated algorithms, Eamon Barrett (Lockheed Martin)

    1. “Multiple-aperture imaging spectrometer: computer simulation and experimental validation”, Rick Kendrick et al. (Lockheed Martin)
    2. “Fusion of intensity, texture, and color in video tracking based on mutual information”, Joseph Mundy (Brown University) and Chung-Fu Chang (Lockheed Martin)
    3. “Adaptive road detection through continuous environment learning”, Michael Foedisch (NIST)
    4. “Minimizing uncertainty in determinants and ratios of determinants for invariant relationships employed in SAR imagery pattern recognition”, Lewis Reynolds and Woody Kober (Data Fusion Corp.)
    5. “The tradeoff between scale and imprecision in a noisy world”, by Michael Brill (Datacolor)
    6. “Advanced algorithms for autonomous hyperspectral change detection”, Alan Schaum and Alan Stocker (NRL)
    7. “Robust detection and recognition of buildings in urban environments from LADAR data”, Raj Madhavan and T. Hong (NIST)
    8. “A multiresolution approach to multipath mitigation in RF detection and imagery”, Robert Bonneau (AFRL)

Lunch (Noon - 1:30 PM)

Session 2 (1:30 PM - 5:30 PM)—Biologically-inspired algorithms, Jeff Kretsch (NGA)

    1. “Image primitive signatures”, Jason Kinser (GMU)
    2. “Texture discrimination and classification using pulse images”, Guisong Wang and Jason Kinser (GMU)
    3. “A surprising theory of attention”, Laurent Itti (USC) and Pierre Baldi (UC-Davis)
    4. “Biologically inspired approaches to automated feature extraction and target recognition”, Ennio Mingolla and Gail Carpenter (BU)
    5. “Complex neural networks as future tools in imagery analysis”, Olaf Sporns (IU)
    6. “Computation in higher visual cortices: map-seeking circuit theory”, David Arathorn (Montana State University)
    7. “Information encoding in a computer model of the mammalian retina”, Garrett Kenyon (LANL)
    8. “Neurally-based algorithms for image processing”, Mark Flynn (LANL), Henry Abarbanel (UCSD), and Garrett Kenyon (LANL)
    9. “Learning invariant representations of objects using object constancy cues in natural movies”, Jeffrey Colombe (MITRE)

Thursday morning, October 14
Session 3 (8:15 AM - 11:50 AM)—Kernel-based methods and combinations of classifiers, Mark Happel (MITRE Corp.)

    1. “Unsupervised fuzzy membership estimation of terms in semantic and syntactic lexical classes”, David Portnoy and Peter Bock (GWU)
    2. “Classifying material surfaces from images: using color, orientation and scale invariant texture features”, Teddy Ko (Lockheed Martin)
    3. “Fuzzy image analyzer: a fuzzy find matching tool”, Simon Berkovich and Mohammad Inayatullah (GWU)
    4. “Group vector based nonlinear dimensionality reduction”, Rajiv Kapoor (Netaji Subhas Institute of Technology, India)
    5. “Mountain clustering on non-uniform grids using P-trees”, John Rickard (Lockheed Martin), Ronald Yager (Iona College), and Wendy Miller (Lockheed Martin)
    6. “Swarmed feature selection”, Hiram Firpi and Erik Goodman (Michigan State University)
    7. “Designing templates for cellular neural networks using particle swarm optimization”, Hiram Firpi and Erik Goodman (Michigan State University)
    8. “A nonlinear technique for enhancement of color images: an architectural perspective for real-time applications”, Hau Ngo, Li Tao and Vijayan Asari (Old Dominion University)
    9. “Real time texture classification using field programmable gate arrays”, Xiuwen Liu, Simon Foo, and Geoffrey Wall (Florida State University)
    10. “A nonlinear technique for enhancement of color images: an architectural perspective for real-time applications”, Hau Ngo, Li Tao and Vijayan Asari (Old Dominion University)

Lunch (11:50 AM-1:15 PM)

Session 4 (1:15 PM - 3:30 PM)—Medical, Murray Loew (GWU)

    1. “A mammography database and view system for the African American patients”, Shani Ross et al. (Howard University and Georgetown University)
    2. “Top-down approach to segmentation of prostate boundaries in ultrasound images”, Ahmed Jendoubi, Jianchao Zeng, and Mohamed Chouikha (Howard University)
    3. “Skin color constancy based illumination invariant skin detection”, Rajkiran Gottumukkal and Vijayan Asari (Old Dominion University)
    4. Face recognition by capturing eye illumination spot”, Navchetan Singh (Baba Banda Singh Bahadur Engineering College, India)
    5. “Monitoring and reporting of fingerprint image quality and match accuracy for a large user application”, Teddy Ko and Rama Krishnan (Lockheed Martin)
    6. “A multi-view approach on modular PCA for illumination and pose invariant face recognition”, Praveen Sankaran and Vijayan Asari (Old Dominion University)
    7. “Rapid pose estimation of Mongolian faces using projective geometry”, Li Hua-ming (?, China)

Break (3:30 PM - 3:45 PM)

Session 5 (3:45 PM - 5:15 PM)—Validation methods, John Irvine (SAIC)

    1. “Feasibility study for the development of a motion imagery quality metric”, John Irvine et al. (SAIC, NIST, Booz-Allen & Hamilton, MITRE, and Moriarty & Associates)
    2. “New approaches to target detection and new methods for scoring performance”, James Theiler et al. (LANL and SAIC)
    3. “Comparison of non-parametric methods for assessing classifier performance in terms of ROC parameters”, Waleed Yousef (GWU), Robert Wagner (FDA), and Murray Loew (GWU)
    4. “Experimental performance evaluation of various image moments for recognition of the Middle Persian characters”, S. Alireazee et al. (University of Technology, Iran and University of Windsor, Canada)
    5. “Assessing and predicting systematic errors for an automated ground-truth application”, Scott Ralph et al. (Charles River Analytics, SAIC, and AFRL)

Banquet (6:00-9:30 PM)

Friday, October 15
Session 6 (8:15 AM - 1:15 PM)—Novel applications, Paul Anuta (Titan Systems)

    1. “Review of emerging planetary imagery technologies and their application to planetary exploration”, John Evans (GMU)
    2. “Navigaze: a system for enabling access to digital media for the profoundly disabled”, Charles Cohen, Glenn Beach and Gary Moody (Cybernet Systems)
    3. “Embedded reading device for blind people: a user centered design”, Jean-Pierre Peters (University of Namur, Belgium), and Celine Thillou and Silvio Ferreira (Faculte Polytechnique de Mons, Belgium)
    4. “A novel technique for the extraction of depth information by gradient analysis on grayscale images”, Li Tao and Vijayan Asari (Old Dominion University)
    5. A computational framework for real-time scene interpretation”, Xiuwen Liu (Florida State University)
    6. “Crack recognition for evaluation of plasma sprayed thermal barrier coating microstructures”, Guosheng Ye (BU)
    7. “Augmented reality based on homography”, Shigang Liu et al. (Xidian University, China)
    8. “A simple OCR method from strong perspective view”, Mi-Ae Ko and Young-Mo Kim (Kyungpook National University, Korea)
    9. “Online handwritten circuit recognition on a tablet PC”, O’tega Ejofodomi et al. (Howard University)
    10. “An efficient selected feature set for Middle Persian character recognition”, S. Alireazee et al. (University of Technology, Iran and University of Windsor, Canada)
    11. “An image retrieval system using multispectral random field models, color, and geometric features,” Orlando Hernandez (College of New Jersey) and Alireza Khotangad (SMU)
    12. “System capabilities, requirements, and hardware design of the GDL gunfire detection and location system”, Carlos Maraviglia (NRL)
    13. “System architecture and software design of the GDL gunfire detection and location system”, Can Ertem (NRL)

The AIPR Workshop is held in the Powell Auditorium of the Cosmos Club in Washington, DC. The Cosmos Club is a prestigious social club with many well-known members, following the traditions of explorer and scientist John Wesley Powell of National Geographic Society fame, who helped establish the Club in 1879. The Club presently occupies a mansion, which was originally built in 1899, located at 2121 Massachusetts Ave. NW. This is at the Southeastern end of "Embassy Row," which contains many of Washington's embassies and consulates.

Attire: Gentlemen are expected to wear a coat and tie in the public areas of the Cosmos Club, and ladies are expected to wear comparable attire.

The conference room facilities are handicapped-accessible, including wheelchair access to the conference room and elevator access to the upper floor for AIPR receptions. Participants with disabilities are encouraged to identify their special needs so that the organizers can make plans to accommodate them

Limited lodging is available at the Cosmos Club, at costs ranging from $114 to $159/night.  An apartment is available at $170 per night. There are relatively few rooms available, so early reservations are encouraged.  Those interested should call the Cosmos Club directly at (202) 387-7783, and request one of the rooms reserved for the AIPR.

For more information on AIPR and updates to the workshop program go to:

http://www.aipr-workshop.org